Землю вночі накрила сильна геомагнітна буря

Численні викиди корональної маси на Сонце є причиною сильної магнітної бурі
фото: NASA

Потужна магнітна буря триватиме протягом вихідних

У ніч на 11 травня нашу планету накрила екстремальна геомагнітна буря. K-індекс, який описує наскільки активність сонця впливає на магнітне поле Землі піднявся до максимальної позначки. Про це повідомляє Центр прогнозування космічної погоди.

K-індекс коливається від 0 до 9, де 0 означає спокій або відсутність впливу, а 9 означає найсильнішу геомагнітну бурю. У ніч на 11 травня на три години K-індекс піднявся саме до 9.

Землю вночі накрила сильна геомагнітна буря фото 1

Науковці з американського Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) попереджали про надзвичайно сильну геомагнітну бурю, що накрила Землю у п'ятницю і триватиме протягом вихідних.

За даними NOAA, із середи на Сонці відбулися потужні спалахи, що призвели до п'яти викидів плазми, здатних вивести з ладу супутники на орбіті та електромережі на Землі. Кожен викид може містити мільярди тонн сонячної плазми.

Науковці припускають, що спалахи пов'язані з сонячною плямою, яка в 16 разів перевищує діаметр Землі. Учені називають це надзвичайною подією.

Сонячна буря, ймовірно, триватиме протягом вихідних. Кілька викидів корональної маси – хвиль сонячної плазми, які Сонце викинуло на початку цього тижня – прямують до Землі. Це є причиною полярного сяйва. Шторм може вплинути на електромережу, а також на супутниковий і високочастотний радіозв’язок. Можуть бути збої у GPS та на космічних кораблях. 

Останнього разу такий шторм був в жовтні 2003 року. Тоді це призвело до відключень електроенергії в Швеції та пошкодження трансформаторів у Південній Африці.

Що таке магнітна буря

Магнітна буря – явище, викликане регулярними спалахами і вибухами на Сонці, в результаті яких виділяється значна кількість сонячної енергії. Вона складається із заряджених частинок (протонів і електронів), які швидко рухаються в різних напрямках, у тому числі до Землі. Коли вони досягають магнітосфери Землі, відбувається активність, яку науковці називають магнітними бурями або сонячними бурями.

Для розрізнення магнітних бурів використовується індекс рівня потужності, відомий як К-індекси. Коливання в частинах від К-індексу 1 до К-індексу 4 вважаються незначними і часто залишаються непоміченими для жителів Землі. Будь-які магнітні бурі, які перевищують К-індекс 5, класифікуються як бурі червоного рівня, які найбільше можуть вплинути на життя людини та призвести до зниження загального самопочуття. Крім того, під час магнітних бур високого рівня, такі джерела зв'язку, як вежі стільникового зв'язку, супутники, радіочастоти та GPRS, можуть зазнати збоїв у роботі. Під час магнітних бур, які досягають К-індексу 7 або 8, можна спостерігати полярні сяйва.

Які симптоми викликає магнітна буря

 • Погіршення загального самопочуття, особливо у людей з хронічними захворюваннями, літніх людей і у тих, хто схильний до метеозалежності.
 • Порушення сну, сонливість, безсоння, занепад сил.
 • Перепади артеріального тиску, головні болі, порушення серцевого ритму.
 • Дратівливість, агресія, депресивний стан, погіршення настрою без видимої причини.
 • Сильна втома, неможливість сконцентруватися, млявість.

Як допомогти організму під час магнітних бур

 • Дотримуватися режиму дня і харчування – повноцінно висипатися, їсти здорову і корисну їжу.
 • Виключити гостре, солоне, жирне, алкоголь, знизити кількість кави.
 • Пити трав’яні чаї та багато води.
 • Здійснювати прогулянки на свіжому повітрі, по можливості – вибратися за місто. Але уникати прямого попадання сонячних променів.
 • Невеликі фізичні навантаження допоможуть поліпшити стан і додадуть бадьорості.
 • Уникати конфліктів, стресових ситуацій.
 • Людям з хронічними захворюваннями рекомендується більше відпочивати, тримати під руками необхідні ліки.
 • Вранці допоможе підбадьоритися контрастний душ, а ввечері розслабитися – ванна.

Нагадаємо, увечері 10 травня українці у низці областей країни помітили північне сяйво. Північне сяйво хоч і рідкісне для України явище, але з початку травня відбувається вже вдруге. Спостерігали явище на Харківщині, Донеччині та Дніпропетровщині.

Вважається, що явище сталося на тлі потужної магнітної бурі, яка накрила Землю 10 травня і триватиме до 12 травня включно.

Читайте також: Що може допомогти під час магнітних бур: поради лікаря

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: